У Вінниці стартували інформаційні зустрічі щодо виконання бюджету громади за 10 місяців 2024 року
Цього тижня в університетах Вінниці (ВНТУ, ДонНУ імені Василя Стуса та ВТЕІ ДТЕУ) стартували перші зустрічі з представниками влади, включно із заступником міського голови Андрієм Очеретним. Обговорювали пріоритети фінансової політики громади у час війни та відповідали на запитання.
Вже третій рік виконання бюджету Вінницької міської територіальної громади здійснюється в умовах воєнного стану. Часу, коли максимально необхідно гуртуватися задля підтримки Сил безпеки та оборони, забезпечення стабільної роботи критичної інфраструктури, стимулювання розвитку економіки, допомоги родинам військових та всім, хто потребує. Відповідно до цього торік були затверджені принципи та пріоритети бюджету, за яким Вінниця живе сьогодні та житиме за нового бюджету у 2025 році.
«“Безпека та оборона”, “Стійкість”, “Турбота” – залишаються ключовими пріоритетами громади. А прозорість, тобто залученість жителів, збалансованість та реалістичність – основоположними принципами формування фінансової політики,– зазначив заступник міського голови Андрій Очеретний. – У грудні ми представимо всій громаді бюджет – 2025, сформований на основі тих самих принципів і пріоритетів. Але перед тим хочемо показати, як усе спрацювало в 2024 році, що це дійсно має сенс і допомагає досягати поставлених цілей. До речі, про те, що Вінниця йде правильним шляхом свідчить і масштабування нашого досвіду в межах України».
Мовою цифр: за 10-ть місяців у бюджеті громади вдалося закумулювати 6,2 млрд грн, а це майже 95 % доходів, запланованих на цей рік. З них на ключові пріоритети спрямовано 2,9 млрд грн, а це становить 63% видатків бюджету, здійснених за рахунок власних доходів.
Розподіл коштів за пріоритетами протягом 10 місяців:
«Безпека та оборона» – 1,004 млрд грн (на підтримку військових частин та формувань, зміцнення безпекових заходів у громаді: будівництво протирадіаційних укриттів у закладах освіти, забезпечення функціонування системи оповіщення тощо);
«Стійкість» – 1,2 млрд грн (на підтримку роботи підприємств критичної інфраструктури, освітньої та медичної галузей, посилення економічного потенціалу);
«Турбота» – 759 млн грн (на підтримку найбільш вразливих верств населення, соціальний супровід передусім сімей військових, людей з інвалідністю, ВПО, забезпечення пільгового проїзду у громадському транспорті, безоплатного харчування дітей у навчальних закладах тощо).
«Зверніть увагу, на “Безпеку та оборону” на початку бюджетного року ми передбачали виділити 983 млн грн, але зараз ця сума зросла вже до 1 млрд 4 млн грн і до кінця року плануємо виділити ще більше коштів. Адже левова їх частка йде на допомогу оборонцям, на запити яких намагаємось оперативно реагувати. За цим пріоритетом сьогодні на постійній основі підтримуємо 51 військову частину та формування, серед них переважно вінницькі, проте не обходимо увагою й підрозділи, в яких служать наші земляки. До речі, за рівнем підтримки ЗСУ Вінниця є лідером серед громад України. Це завдяки і вам, і роботі всього депутатського корпусу – не тільки міського, а й обласного рівня, тому що визначені пріоритети дали нам можливість злагоджено працювати усім», – підкреслив Андрій Очеретний.
Щоб дізнатися, яким чином це вдається Вінниці, на зустрічі у вишах завітали педагогічні працівники та студенти. Як зазначив заступник міського голови, надзвичайно приємно бачити активність в академічному середовищі. Адже це вкотре доводить, що тут працюють і навчаються люди, яким небайдужа доля країни та рідного міста.
«Дуже добре, що такі зустрічі відбуваються, тому що вони детальніше дозволяють нам зрозуміти перспективи подальшого розвитку громади, що важливо, зокрема в контексті підтримки військових. Дізналися багато додаткової економічної інформації, яка є корисною для розуміння подальшої можливості життєстійкості громади, – каже завідувач кафедри комп’ютерних наук Вінницького національного технічного університету Андрій Яровий. – Пріоритети поставлені надзвичайно правильні. Повністю підтримуємо їх і дуже приємно чути, що такі пріоритети були не просто підтримані, а й навіть, як сьогодні сказали на зустрічі, запропоновані, випрацювані та апробовані в окремих аспектах вперше серед інших регіонів України».
«У першу чергу такі зустрічі показують наближеність влади до громадськості, відкритість, прозорість усього, що відбувається. А з іншого боку – майстерність управлінців, які функціонують на різних рівнях. Другий елемент – це розповсюдження інформації, коли людина отримує її з перших вуст, вона розуміє про що йде мова і почувається дотичною до процесу, – зазначив ректор ДонНУ Ілля Хаджинов. – Як формується бюджет наші студенти-фінансисти та бухгалтери добре знають у теорії, але і їм та й усім присутнім було цікаво почути як усе відбувається на практиці. Вони бачать, що можна звернутися, запитати й отримати пояснення» – це дуже корисно з просвітницької точки зору».
«Радує те, що за 10 місяців наш бюджет показує гарну динаміку. Дуже велику роботу пророблено, на всі основні моменти звернуто увагу і щодо оборони, і щодо стійкості, і щодо опіки людей. Під час зустрічі було жваве обговорення та щирі, відверті відповіді», – зазначила доцент кафедри економічних та міжнародних відносин Вінницького торговельно-економічного інституту ДТЕУ Лариса Осіпова
Джерело: ВМР