У Вінниці реконструюють культурну спадщину
У Вінниці тривають реставраційні роботи пам’ятки історії національного значення «Садиба письменника і громадського діяча М.М. Коцюбинського». Реконструкція проводиться із максимальним збереженням автентичного вигляду оселі. У хаті завершується перекриття даху, триває заміна вікон, розпочались роботи по відновленню веранди та комори. Працівники музею готують для відвідувачів сучасну та інтерактивну експозицію. Сьогодні міський голова Сергій Моргунов навідався на об’єкт та поспілкувався з директором музею і працівниками, які виконують реставрацію.
«У садибі М. Коцюбинського протягом 50 років не проводились ремонтні роботи та реконструкція. Наразі тут виконуються масштабні роботи. Проект по реставраційних роботах спланований на три роки. Потребувала ремонту безпосередньо сама хата, де проживав Михайло Коцюбинський. Крім того, необхідно відремонтувати приміщення комори, сторожки і саму адміністративну будівлю, де проводяться різні інтерактивні заходи. Також тут досить велика територія, яка потребує відповідного благоустрою», – заначив Сергій Моргунов.
Вхід до меморіалу планують зробити з боку пам’ятника М. Коцюбинського
Також міський голова зазначив, що під час робіт для створення експозиції будуть використовуватись інтерактивні підходи. «Була внесена пропозиція, щоб вхід до меморіального комплексу був з самої площі, де розташований пам’ятник Михайла Коцюбинського. Тому в наступні роки ми будемо планувати кошти і виготовляти відповідну проектно-кошторисну документацію, щоб виконати ці роботи, – каже Сергій Моргунов.
Територія садиби інтегрується у проєкт «Вінницька миля»
Міський голова наголосив на тому, що сама площа має інтегруватись у великий проєкт «Вінницька миля», який планується реалізовувати від залізничного вокзалу до центрального мосту. «Ця територія буде цікавою для вінничан і гостей міста. Важливо, що ми оновимо і актуалізуємо творчість Михайла Коцюбинського. Я пам’ятаю, що читав у шкільні роки «Fata morgana», «Тіні забутих предків», по якому Параджанов зняв фільм. Вінницька молодь, учні повинні більш глибше знати і розуміти творчість Коцюбинського. Після відвідування музею в мене виникло бажання перечити певні твори Коцюбинського», – розповів Сергій Моргунов.
Триває перший з трьох етапів реконструкції
Реконструкція проходить із максимальним збереженням автентичного вигляду оселі – як за життя письменника. Музей вважається однією з культурних візитівок Вінниці.
Директорка музею Лариса Кравченко розповіла: «Роботи розпочались у листопаді цього року. Загалом вони поділені на три черги. Перша – це реставрація основних об’єктів: хати, комори, сторожки. Друга черга – це капітальний ремонт адміністративної будівлі і третя – благоустрій території. Зараз розпочалась перша черга. Вже зробили підсилення фундаментів та стін у хаті, виконали гідроізоляцію підлоги, поштукатурили зовнішні і внутрішні стіни. Вже фактично на стадії завершення покрівля, реставрували балки».
У хаті почали встановлювати вікна, дверні лутки. Дерев’яну веранду доводиться відновлювати за кресленнями, наразі залили фундамент. Робітники приступають до демонтажних робіт у коморі: знімають стару покрівлю. Дерев’яні елементи інтер’єрів (балки перекриття, стулки вікон, дверні полотна) зачищають від старої фарби, з подальшою обробкою лакофарбовими матеріалами та збереженням металевої фурнітури. У планах – влаштування нового опалення, електромереж для нової експозиції та освітлення.
В коморі проєктом передбачено підсилення фундаментів, балок перекриття, покриття даху, ремонт бетонної підлоги, заміна вікон. Фасади та внутрішні приміщення пофарбують вапном. У планах – влаштування нових електромереж для нової експозиції та освітлення. Замінять покриття даху, встановлять вікна й у сторожці.
Експозиція музею буде інтерактивною
Лариса Кравченко розповіла, що паралельно з ремонтом іде робота над наповненням експозиції, адже важливо, щоб музей був ще більш цікавим для сучасного відвідувача.
«Діючій експозиції понад 50 років. Дійсно, час дається в знаки і вона вже застаріла, потускніла. Є вже певні напрацювання над майбутньою експозицією. Ми вже підготували наукову концепцію, дизайн-концепцію і у нас вже є ескізний дизайн-проект майбутньої експозиції. Одним з пріоритетів є інтерактив. Хочемо зробити експозицію сучасною, цікавою відвідувачам. Переважна більшість відвідувачів – це учні та студенти, адже сьогодні творчість Коцюбинського вивчається в школі. Тож експозиція буде максимально інтеративною, «живою», щоб відвідувачі могли не лише дивитись, а й сприймати інформацію на слух, доторкнутись до чогось, виконати інтерактивні завдання, конкурси тощо», – каже Лариса Кравченко.