Автентичне мистецтво і сила арттерапії: Вінницька міська рада організувала майстер-клас з писанкарства для Захисників і Захисниць України
16 квітня для Захисників і Захисниць провели передвеликодній майстер-клас, спрямований на психологічне розвантаження та залучення до українських народних традицій. Захід організував департамент соціальної політики Вінницької міської ради у співпраці з Центром психологічної підтримки Повітряних Сил ЗСУ. Створення великодніх оберегів відбувалося у затишній атмосфері Вінницького літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського.
«Напередодні Великодніх свят ми традиційно влаштовуємо заходи з писанкарства. Такі майстер-класи важливі для психологічного розвантаження військових, яких ми зібрали сьогодні, адже вони, попри всі загрози, продовжують боронити нашу Батьківщину. У дружньому колі кожен міг спробувати свої сили у створенні оберега – писанки, приємно провести час та доєднатися до давньої традиції. Вдячні директорці музею Ларисі Кравченко і центру психологічної підтримки Повітряних Сил ЗСУ за ініціативність та небайдужість», – зазначає директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова.
Близько 20 військовослужбовців опановували стародавнє мистецтво писанкарства під наставництвом Марії Суржикової– співробітниці музею та продовжувачки цієї давньої української традиції. За її словами, особливим регіоном в писанковій мапі України є саме Поділля, адже в нашому регіоні писанки почали писати найраніше.
«Мистецтво писанкарства наразі дуже популярне, проте обросло певними сучасними міфами. Як працівник музею, я вирішила дослідити коріння та традиції цього мистецтва. Зібравши наукові свідчення, матеріали з етнографічних розвідок, ми змогли з’ясувати, яким було писанкарство 130 років тому. Особливу увагу приділили саме Поділлю, адже в нас найраніше почали писати писанки та робили їх дуже багато. Люди наразі дуже цікавляться цим, отримують задоволення від процесу. Тож писанкарство наразі стало різновидом арттерапії», – говорить Марія Суржикова.
Із білого полотна та вареного яйця учасники майстер-класу створювали різнобарвну картину: писачком із розплавленим воском виводили плавні лінії, обирали візерунок, занурювали яйця у фарбу. І після фінальної підготовки отримували власноруч створений маленький шедевр.
Самі військові зазначають, що процес створення писанки заспокоює розум, розслабляє та дарує приємні емоції.
«Я вперше роблю писанки, це заняття мені до вподоби, воно дуже заспокоює після поранення. У розписі я імпровізую, а розмалювати хочу у патріотичні кольори, адже це український оберіг», – зазначив військовослужбовець Павло Бевх, який воював на Авдіївському напрямку та отримав там поранення.
Схожої думки й інший учасник зустрічі – Ігор Казанець.
«За освітою я вчитель музики, тож творчість для мене має особливе значення. Писанки ніколи раніше не розписував, тож пробую свої сили вперше. Це заняття дуже надихаюче, на фронті мені такого бракувало», – ділиться військовий, який пішов воювати добровільно у лютому 2022 року, пройшовши через складні та гарячі точки.
Джерело – новини ВМР