Позачергову сесію Вінницької обласної ради лікарі чекали, як дива. Очікувалося, що із резервних 500 мільйонів з обласної казни воїнів у білих халатах, нарешті, забезпечать “захистом” для боротьби із коронавірусом.

– Наші медики сьогодні, як добровольці у 2014 – в шльопанцях вступили у бій. Ми повинні об’єднати наші зусилля, щоб разом протистояти цій біді, яка не десь там, а вже у нас під вікнами, – заявила депутат облради Тетяна Редько.

Але ця її заява, як і інші, зокрема щодо збільшення лікарських зарплат та економії на утриманні дежслужбовців, залишилися голосом волаючого у пустелі… Складалося враження, що вже всі про все домовилися і розподіл бабла не по “договарнюку” нікого не влаштовував. Кожне зауваження, обговорення сприймалося різкими “фе”, як тих, хто сидів у залі, так і тих, хто був присутній через zoom – а таких більшість.

Коли депутати-свободівці Андрій Вигонюк та Валерій Скрипченко намагалися з’ясувати конкретну зарплату, розмір премій/надбавок/доплат медикам, відповіді або не було, як у Скальського – голови Вінницької ОДА, або була розмита. Голова облради А. Олійник та голова бюджетної комісії Г. Мазур обіцяли, якщо держава не профінансує виплати медикам згідно постанови 246 КМУ, то гроші виділять з обласного бюджету. Хоча Тетяна Редько наголосила, що нашим лікарям в Італії платять по 600-800 євро і якщо на батьківщині їхній труд і надалі буде знеціненний, як тільки відкриють кордони, ми втратимо медичних фахівців…

Ще одним каменем спотикання стало питання про забезпечення засобів індивідуального захисту персонал усіх лікарень, а не лише тих, які визначенні у першій хвилі ковід.

– У кожному приймальному відділенні є потенційний ризик ураження коронавірусом, тому кожен медик має бути забезпечений необхідним захистом. Аби потім їх не звинувачували у недисциплінованості, – вимагав Андрій Вигонюк.

– Скільки ще біокостюми, маски і все решта мають закуповувати для лікарень волонтери? – запитав Валерій Скрипченко.

На що Владислав Скальський заявив, що без волонтерської допомоги ніяк не обійтися… Навіть підсилення потужностей обласної СЕС покладено на волонтерську організацію…

Зрозуміло, що за більшістю таких волонтерських та громадських організацій стоїть якщо не політична партія, то конкретний депутат чи бізнесмен, які має амбітні плани на місцеві вибори, тому нинішній занепад в системі охорони здоров’я використовують для власного піару… Дехто з депутатів без зайвої скромності наголошували, як апарати ШВЛ кудись там закуповують, допомагають лікарням, медикам… І це все під фото та відео камери, зрозуміло… Але то таке, хай там! Аби допомогло, а не нашкодило, бо якщо придбати не сертифіковане обладнання чи засоби захисту – це може призвести й до смерті…

Якщо в конкретних цифрах, то на охорону здоров’я депутати виділили 98, 6 млн грн із резервних 490 млн.

Ось увесь перелік:

– майже 30 млн грн – на покращення роботи і функціонування системи телемедицини шляхом розширення датацентру Вінницького обласного Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф;

– 63 млн грн – на придбання службового автотранспорту для медпрацівників амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

Також серед розподілених на сесії коштів:

– 23,7 млн грн – Департаменту освіти і науки облдержадміністрації;

– 300 тис. грн – Управлінню культури і мистецтв;

– 3,4 млн грн – Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури;

– 9,7 млн грн – Департамент будівництва, містобудування та архітектури, зокрема 9,5 млн на будівництво та ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

– Управлінню дорожнього господарства – 68,2 млн грн на ремонти й утримання автомобільних доріг області, зокрема вулиць комунальної власності населених пунктів області;

– Департаменту АПК, екології і природніх ресурсів – додатково 1,7 млн грн;

– Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку – 30,7 млн грн на реалізацію природоохоронних заходів;

– Департамент фінансів – 224 млн грн, серед яких не розподілені залишки трансфертів з держбюджету 118 млн грн, розподілено 97,2 млн грн на будівництво та ремонт амбулаторій загальної практики сімейної медицини, а також 6,5 млн грн – на виконання заходів обласної програми підтримки і утримання об’єктів спільної комунальної власності та територіальних громад області.

Також з обласного бюджету будуть виділені кошти для Вінницької ЦРКЛ – опорного медичного закладу у першій хвилі COVID-19.

Міла ПОЛІЩУК