Громадські слухання з обговорення проєкту містобудівної документації: читайте у матеріалі
16 липня у Вінниці в межах процедури громадського обговорення проєкту містобудівної документації провели громадські слухання. На розгляд було представлено: Комплексний план просторового розвитку території ВМТГ, Проєкт внесення змін до Генерального плану міста, а також звіт про стратегічну екологічну оцінку. У підсумку учасники зустрічі схвалили резолюцію, що рекомендує подальше затвердження документації на сесійному рівні.
Прозорість, відкритість, демократичність – основоположні принципи, які лежать в основі процесу обговорення містобудівної документації місцевого рівня. Це дає можливість жителям висловлювати свою думку, вносити пропозиції, отримувати відповіді на запитання. А замовникам та розробникам проєкту врахувати усі громадські інтереси.
Активність вінничан стала визначальною рисою нинішніх громадських слухань, які відбулись за участі заступників міського голови, директорів усіх департаментів міської ради, очільників та представників структурних підрозділів області.
На початку зустрічі директор департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради Яків Маховський підкреслив, що представлений документ сформовано з урахуванням викликів сьогодення та на вимогу чинного законодавства. Зміни у ньому відбулися внаслідок впровадження адміністративно-територіальної реформи, коли на мапі України з’явилися об’єднані територіальні громади.
«Обов’язковою складовою Комплексного плану просторового розвитку є Генеральний план міста. Так визначено законодавством. Вони не можуть розглядатися окремо. Передумовою до цього стали зміни територіального устрою, відповідно до якого виникла необхідність створення містобудівної документації, яка має з’єднати ті населені пункти, що увійшли до складу територіальної громади, – зазначив він. – Відтепер до єдиного пакету входять такі документи: план зонування територій; Генеральний план; план червоних ліній; звіт про стратегічну екологічну оцінку; історико-архітектурний опорний план. Крім того, план цивільного захисту населення, чого не було раніше, та план відбудови. Нова документація буде внесена до двох державних електронних реєстрів, що забезпечить її відкритість, прозорість та публічність. За відповідним принципом просторового планування живе увесь європейський світ. Така відкрита документація, зокрема, відкриває шлях для залучення закордонних інвестицій та розвитку громади».
За словами Якова Маховського, на етапі розроблення проєкту, що тривало близько року, до департаменту архітектури та містобудування надійшло близько 400 звернень від вінничан, ще 35-ть пропозицій та зауважень внесли у процесі громадського обговорення, яке тривало більше місяця. Понад 95% із них врахували вже на початковій стадії формування документації. Її на замовлення Вінниці розробило ДП «Дніпромісто» – потужне наукове об’єднання, єдине на сьогодні в Україні, яке може виготовляти такі документи на високому фаховому рівні.
«Вінниці надзвичайно пощастило. Свого часу вона була серед п’ятірки міст, які в експериментальному порядку створили Концепцію інтегрованого розвитку території. Її розробили за ініціативи та фінансування GIZ. Це значно наблизило нас до розуміння процесу просторового планування, яким послуговуються у європейських державах, – розповів заступник директора ДП «Дніпромісто» по науці, головний економіст проєкту, професор Юрій Палєха. – Я хочу підкреслити, що Вінниця стала першим обласним центром України, де ми виходимо на затвердження Комплексного плану просторового розвитку. Інші міста поки відстають, складнощі додає війна. Втім, попри це, ми маємо рухатись вперед. Адже на основі цього документу далі мають розроблятися детальні плани територій і розміщувати будь-які об’єкти з точки зору виробничої доцільності, освоєння грантів, розміщення інвестиційних підприємств тощо. Проєкт формується за принципами, серед яких інклюзивність, людина-центричність, прозорість, партисипація».
Розробники провели глибокий аналіз можливостей розвитку Вінницької громади. За основу, зокрема взяли демографічний прогноз, де прослідковується тенденція до зростання, а відтак відобразили проєктний каркас розширення житлової забудови, виробничих потужностей, удосконалення транспортної, соціальної інфраструктури, інженерних комунікацій, створення зелених рекреаційних зон тощо. Детальну інформацію за кожним із напрямів надали головні фахівці проєкту – Тамара Шидловська, Дмитро Жуков, Людмила Безкоровайна, Наталія Сугак, Володимир Муха.
А начальник управління виробничих програм, професор Григорій Підгрушний акцентував на тому, що Вінниця має всі наявні інструменти, щоб стати одним із міжрегіональних центрів й навіть осередком макрорівня із міжнародним транспортним хабом та потужним центром впровадження новітніх технологій.
У підсумку громадських слухань представлений проєкт містобудівної документації отримав підтримку переважної більшості присутніх у залі. Вони рекомендували його на затвердження сесією Вінницької міської ради.
Джерело: ВМР