Ретро по-вінницьки: унікальна виставка старовинних автомобілів і мотоциклів
У Вінниці вже більше року працює виставка «Ретро по-вінницьки», розташована в Центральному парку, де у ретрогаражі представлені раритетні автомобілі, мотоцикли та велосипеди, що зберегли дух минулого століття.Серед експонатів – «горбатий» запорожець-кабріолет, передані по ленд-лізу в часи Другої світової війни військові автомобілі Willys і багато інших цікавинок.
Загалом колекція налічує близько 50 експонатів, а її особливістю є те, що можна не тільки подивитися на автівки, а й посидіти у салоні деяких з них. Така опція особливо подобається дітям.
Цікаві й унікальні експонати
На виставці «Ретро по-вінницьки» представлені унікальні пожежний і санітарний автомобілі, мотоцикли часів Другої світової війни, «Запорожці» і «Волги» різних років випуску, «міліцейські» автівки першої, другої і третьої серії та багато іншого. Але особливий інтерес в контексті нинішньої боротьби України проти російських окупантів і підтримки Заходу представляють зразки військової техніки і раритети американського автопрому, зокрема, автомобілі Willys.
«Це американські автомобілі 1942, 1943 і 1945 років, які були передані за ленд-лізом під час Другої світової війни. Серед них є дуже рідкісний тривісний автомобіль: їх було вироблено всього 720 у світі, і один з них представлений на нашій виставці. До мене звертається багато іноземців (дуже хочуть його викупити), але поки він залишається у нас», – розповів директор ГО «Вінницький музей моделей транспорту, ретротехніки, колекцій і мініатюр» Олександр Вдовиченко.
Також на цій виставці можна побачити кінну бойову тачанку з кулеметом «Максим» епохи Першої світової війни. Такі ще називали «махновськими», бо у війська під проводом командувача Революційної повстанської армії України Нестора Махна був цілий кулеметний полк з кількома сотнями таких тачанок. Цей кулемет був найпотужнішою вогневою зброєю на той час, але його використовують і зараз у новітній російсько-українській війні.
З цікавих експонатів ще є Mercedes з кузовом 123, який був найуспішнішою моделлю Mercedes-Benz свого часу, і яскравий світло-зелений автомобіль «Перемога» 1953 року, який передав на зберігання гурт «ТІК». А на вході до ретрогаража стоїть «запорожець-кабріолет» ЗАЗ-965.
Окрім автомобілів на виставці «Ретро по-вінницьки» є велика колекція велосипедів («Школяр», «Україна» тощо), мопеди (наприклад, львівські «Карпати») і мотоцикли (М-72, що був радянською копією німецького мотоцикла BMW R-71, «Планета», чеський Gezet, угорський Pannonia, К-750 Київського мотоциклетного заводу та інші).
Прилегла територія
Цьогоріч навколо ретрогаража працівники Центрального парку розчистили територію і обгородили її металевим парканом. Олександр Вдовиченко говорить, що це буде літній виставковий майданчик, на якому серед іншого планують проводити і ретропікніки: «У Вінниці є “Пироговський пікнік”, але він історично-мистецький, а це буде пікнік такий ретротехнічний». Подібний захід тут організовували на День міста-2024, куди з’їхалось багато любителів і колекціонерів ретроавтомобілів.
Можливо, тут можна буде побачити й автомобілі з особистої колекції Олександра Вдовиченка, яка теж налічує приблизно 50 екземплярів. Оскільки ретрогараж в парку не вмістить такої кількості, вони перебувають на майданчику в іншому районі міста.
«Автомобілі, мотоцикли і велосипеди ми потихеньку реставруємо (тут вже є майстерня – можемо робити щось на місці), і будемо виходити на вищий рівень. Задача нашого закладу – зберегти ці машини. Ми нікого ними не здивуємо, це просто пам’ять історична. Так, є якісь недоліки, є автомобілі не в дуже яскравому стані, але цей ретрогараж дуже добре працює: сюди заходить багато відвідувачів, вони можуть подивитись, сісти в автомобілі, сфотографуватись… Це дуже подобається і дітям, і дорослим. Ми плануємо придбати ще кілька автомобілів для цієї виставки, і, можливо, у нас з’явиться додаткова послуга – катання дітей на ретроавтомобілі по парку», – поділився Олександр Вдовиченко.
Виставковий проєкт «Ретро по-вінницьки» розташований за стадіоном парку, поруч із зоною атракціонів біля «Льодового клубу». Восени він працює щодня з 12:00 до 18:00 години. Вхід – за вільний донат на розвиток музею (при вході є скринька).
Проєкт реалізується Офісом туризму Вінниці, Дирекцією парків та дозвілля територіальної громади і ГО «Вінницький музей моделей транспорту, ретротехніки, колекцій і мініатюр».
Джерело: ВМР