Тиждень безбар’єрності у садочку «Дивосвіт»: виховуємо повагу та відкритість змалку
Пекти піцу наосліп, малювати піском, долати перешкоди на дотик — усе це частина гри, через яку малеча садочка №33 у Вінниці пізнає, що таке безбар’єрність. Тут дітей навчають не лише приймати інших, а й підтримувати — бо чути, бачити чи рухатись легко не всім, а от допомогти може кожен.
У дитячому садочку «Дивосвіт» створене безбар’єрне освітнє середовище, де кожна дитина прийнята, почута й важлива. Інклюзивне навчання у закладі реалізується з першого року його роботи.
«Після зарахування першої дитини з особливими освітніми потребами була створена інклюзивна група. Зараз у закладі функціонують три такі групи, де навчається п’ятеро діток з особливими освітніми потребами. Для кожної дитини розроблений індивідуальний план розвитку.
З нею працюють асистент вихователя, психолог і фахівчиня з освітою реабілітолога», – розповідає директорка дитячого садочка Олеся Пилявець.
На етапі будівництва дошкільного закладу було враховано принципи фізичної безбар’єрності: встановлено пандуси з правильним кутом нахилу, забезпечено безпороговий доступ, адаптовано внутрішній простір для людей, які пересуваються на кріслах колісних.
Сьогодні дітки всіх вікових груп долучилися до особливих занять, які допомагають краще зрозуміти світ людей з різними потребами: через гру, емпатію, уяву.
У грі «Печемо піцу разом» одна дитина готувала із зав’язаними очима, а партнер допомагав їй словами, підказками, рухами. Такі вправи вчать дітей довіряти, бути уважними до іншого та допомагати.
В молодших групах діти говорили про зовнішні відмінності: «Я біленький і кучерявий, а я – чорненький і з прямим волоссям. Але усі ми однакові». А ще створювали власну казку про зайчика, який не чув. Ілюстрували її піском, на спеціальному екрані для пісочної анімації. В такий спосіб, малюки зрозуміли, як можна комунікувати через дотик та образ.
«Наш заклад спрямований на створення суспільства без бар’єрів. Ми дружні до всіх викликів і різноманіття, з якими стикається сучасний світ. Наші педагоги впроваджують програму «Думай на рівних», працюють за спеціальними методичними матеріалами, які допомагають краще розуміти потреби інших», – зазначає вихователька-методистка дитячого садочка Інна Уляніцька.
Садочок також активно веде просвітницьку роботу: публікує матеріали на сайті та в соцмережах, створює буклети для батьків. Діти, своєю чергою, виявляють ініціативу, підтримують одне одного, навіть спілкуються жестами – без нагадувань дорослих.
«Ми прагнемо не лише пристосовувати простір до потреб людини, а й формувати у дітей глибоке розуміння цих потреб. У нашому садочку діти з різними освітніми потребами мають змогу соціалізуватися в природному, безболісному середовищі. Цей тиждень – лише фрагмент глибокої системної роботи, яка триває щодня. Бо безбар’єрність – це не про «особливих». Це про всіх нас», – підкреслює Інна.
Захід відбувся в межах Національного тижня безбар’єрності, що триває з 19 по 25 травня 2025 року відповідно до стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Вінниця активно долучається до реалізації цих принципів, послідовно формуючи безбар’єрне середовище на рівні громади.
Джерело – новини ВМР