У Вінниці провели конференцію, присвячену впровадженню Зеленого курсу
Днями у Вінниці провели конференцію «Зелена трансформація Вінниці: політика, спільноти, енергія», яка стала майданчиком для діалогу між представниками міської влади, громадським сектором та активними мешканцями. Обговорили стан реалізації Європейського Зеленого курсу, перспективи розвитку та адаптацію до нових умов.
Заступник міського голови Владислав Скальський зазначив, що після рішення Європейської Ради про початок переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу, питання посилення спроможності муніципалітетів стало ще більш актуальним. І хоча процес євроінтеграції довготривалий, вже зараз надзвичайно важливо приділяти пріоритетну увагу енергетичній та кліматичній політиці — як одному з ключових векторів для швидкого, стійкого та орієнтованого на майбутнє відновлення країни. Вінниця, за його словами, відома як лідер муніципальних інновацій як у країні, так і далеко за її межами:
«Україна обрала європейський шлях ще в 2014 му. Якщо ми прагнемо стати повноцінним членом ЄС, мусимо дотримуватися кліматичної нейтральності до 2050 року — так само, як інші країни. Наш шлях пролягає через децентралізацію: громади — ключ до виконання цього зобов’язання. Саме тому Вінниця ще у 2011 му приєдналася до Угоди мерів, а в 2015 му стала першою східноєвропейською громадою, сертифікованою за європейською енергетичною відзнакою, підтвердивши її й в 2019 му. Наразі Вінницька міська рада реалізує низку програм підтримки для ОСББ, бізнесу в контексті переходу на відновлювані джерела енергії, що лише посилює енергетичну незалежність нашої громади, а також працюємо з активною молоддю, яка переймається питаннями екології. Переконаний, що всі ініціативи мають йти знизу — від громади й підніматися до влади, а влада повинна підтримувати їх», – зазначив Владислав Скальський.
Нагадаємо, в 2022 році Вінниця стала першим містом в Україні, влада якого затвердила декларацію про Зелений курс. Як зауважила директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська, реалізація цього стратегічного документу у громаді триває попри виклики, пов’язані з повномашстабною війною.
«Шлях, який Вінниця обрала понад 15 років тому, — зокрема впровадження сонячних електростанцій на комунальних об’єктах і підприємствах — сьогодні привертає увагу інших громад, вони хочуть переймати наш досвід. Цей напрям ми масштабуємо і на житловий сектор. Повномасштабна війна стала певним каталізатором: вона змусила пришвидшити темпи на шляху до енергонезалежності. Маємо вже кілька практичних кейсів з міжнародними партнерами зі створення енергетичних островів, які забезпечують автономну роботу об’єктів критичної інфраструктури. Окремий вектор – це інформаційна підтримка для мешканців: працює Офіс декарбонізації та енергоефективності, де всі охочі можуть отримати тематичні консультації. Ми вважаємо дуже важливим вивчати і впроваджувати європейський досвід у цій сфері», — зазначила Ольга Ремешевська.
Тим часом менеджерка програми «Демократія і належне врядування» МБФ Відродження Тетяна Кухаренко додала, що відновлення громад, зокрема в екологічному контексті, має актуальне значення вже зараз, а не лише як перспектива:
«Ми не знаємо, коли завершиться війна, але вже сьогодні потрібні процеси раннього відновлення: експертна підтримка, стратегічне планування, просування реформ на місцях, євроінтеграція. У центрі цього процесу мають бути гідність і добробут людини, а отже — і право на чисте, здорове довкілля. Ми бачимо цінність і практичність у реалізації цілей Зеленого курсу Вінниці, зокрема у розвитку концепції спільнот зеленої енергетики. Вінниця традиційно задає тон у впровадженні інновацій — і саме її досвід може стати прикладом для інших українських громад у контексті сталого енергетичного розвитку та розумного використання ресурсів», — зазначила вона.
В межах конференції експерти обговорювали перспективи створення енергетичних кластерів у громаді, а також порушили питання інтеграції екологічної політики в громади.
Подія організована ГО «Агенція сталого розвитку Синергія», Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», Міжнародним фондом «Відродження» у співпраці з Вінницькою міською радою.
Джерело – новини ВМР