У Тульчині планують відновити парк Потоцьких
У Тульчині взялися за відродження парку «Хороше», що був закладений у 1786–1789 роках позаду палацу Потоцьких на площі у 10 гектарів, повідомляє газета “День”. За описом це був неймовірний комплекс з алеями, скульптурами, фонтанами і декоративними деревами. Саме цей парк взяли за основу при створенні «Софіївки», що в Умані. «Хороше» був менший за розмірами, але мав такий самий каскад озер з кількома острівцями, що були з’єднані дерев’яними містками. Зараз від початкового вигляду розкішного ландшафту залишилося не багато – кілька дерев, посаджених ще Станіславом Потоцьким та його дружиною Жозефіною. Але активна Тульчинська громада не втрачає надії і працює над виготовленням проектно-кошторисної документації для відновлення парку і запрошує долучитися до реалізації амбітного задуму усіх небайдужих.
«Якщо почали реставрувати палац Потоцьких, то залишати парк, який у занедбаному стані, не можна, бо це єдиний ансамбль, – каже голова ГО «Практично-територіальне співтовариство «Ля Рош» Олена Українець. – За описом в оранжереях парку навіть росли мандарини, апельсини, лимони, стояли клітки з дивовижними птахами та білі мармурові копії античних скульптур. До речі, на пагорбі знаходився фонтан, з обох сторін якого вниз йшли сходинки, прикрашені мармуровими вазами. Звичайно відновити первозданний вигляд парку нашій громаді не під силу – це колосальні кошти. Але навести порядок на території і зробити її затишної можна, особливо якщо до реалізації ідеї приєднують соціально відповідальні бізнесмени, меценати та донори».
Земельна ділянка під парком має рекреаційне значення, тобто призначена для відпочинку населення, туризму та спортивного відпочинку. Її балансоутримувачем є Тульчинська ОТГ. Тому наступного року громада планує запросити художників, архітекторів та урбаністів, щоб разом розробляти концепцію розвитку цієї території. Підрахували – для цього необхідно 350 тисяч гривень. Загальна вартість відновлення парку – щонайменше 50 мільйонів гривень. Поки шукають спонсорів, проводять дослідницьку роботу. Адже документів та матеріалів про парк «Хороше» не так вже й багато.
«Ще кілька років тому ми й надії не мали, що наш палац відреставрують, але потроху він оживає, а це дає надію на і на відновлення парку «Хороше», – каже Олена. – Якщо ми встигнемо дожити до того часу, коли він оживе, то це буде великий внесок у наповнення культурної спадини рідного Тульчина».