Добірка найцікавіших туристичних місць вінницького міста-побратима Кельце і Свєнтокшиського воєводства
25 червня виповнилося 65 років із моменту підписання угоди про побратимство між Вінницею та польським містом Кельце, а також партнерським відносинам із Свєнтокшиським воєводством, адміністративним центром якого є Кельце. З цієї нагоди, а також із нагоди Дня міста-побратима, який святкували в останні вихідні червня, вирішили розповісти про туристичні принади Кельце і Свєнтокшиського воєводства.
Цей край користується великою популярністю серед туристів, адже там розташовані численні замки, палаци, садиби, храмові комплекси і монастирі. І все це – серед зелених лісів, гір, кар’єрів та унікальних заповідників. Крім цього, на території воєводства є безліч варіантів для активного відпочинку: від велосипедних прогулянок і каякінгу до вітрильного спорту та катанню на лижах.
Туристичні принади вінницького міста-побратима Кельце і Свєнтокшиського воєводства:
Свєнтокшиські гори і Санктуарій Святого Хреста
Свєнтокшиські гори є одними з найдавніших у Польщі: з крутими схилами на вершині, мальовничими долинами, мінеральними джерелами, ялицевими і буковими лісами та великою кількістю прогулянкових маршрутів. На одній із найвищих гір – Лисій горі (595 м над рівнем моря) – розташований комплекс колишнього бенедиктинського монастиря з базилікою Святої Трійці https://www.swietykrzyz.pl/kategorie/historia. Монастир, до речі, є діючим і сьогодні. Там туристи можуть відвідати каплицю Святого Хреста Господнього, історико-місіонерський музей, Бенедиктинські склепи тощо.
Також у районі гір заснований Свєнтокшиський національний парк із дорогами загального користування, велосипедними і навіть кінними трасами.
https://www.swietokrzyskipn.org.pl/
Природний заповідник Кадзельня
У Кельце є п’ять природних заповідників, і Кадзельня – один із найпопулярніших. Він займає 0,6 га, і там охороняються численні скам”янілості коралів, головоногих молюсків, панцирних риб і брахіопод. Крім цього є багато туристичних атракцій: відвідувачі можуть спуститися на одному з найдовших зіплайнів у Польщі (між скелями на висоті 40 м), пройтись мотузковим мостом між кронами дерев та відвідати екскурсію по 140-метровій системі печер.
Також у Кадзельні є скейтпарк, а в районі найвищої вершини Кадзельні (їх аж 25) – унікальний Амфітеатр, який збудували в центрі колишнього кар’єру. Він має криті трибуни на 5,5 тисяч місць і приймає найбільші концерти в місті. У східній частині кар’єру також є оглядові майданчики, з яких відкриваються чудові краєвиди на Свєнтокшиські гори.
Колишній палац краківських єпископів
Це справжня перлина архітектури XVII століття і головна пам”ятка міста Кельце, в якій збереглися оригінальні інтер’єри: кімнати краківських єпископів і прелатів, кімнати для почесних гостей, трапезна, зали тощо. До того ж цей палац – одна з небагатьох визначних пам’яток польського бароко, що пережила Другу світову війну.
Нині у будівлі розташований Національний музей. Там є галерея польського живопису та європейського декоративного мистецтва, нумізматичний кабінет із колекцією у понад 22 тисячі предметів, а також санктуарій маршала Юзефа Пілсудського, колишнього очільника Польщі. Власне святиня (Мармурова кімната) розташована в колишній особистій кімнаті Пілсудського. В наш час у цьому просторі можна побачити сучасні копії прапорів піхотних полків, копії посмертної маски Юзефа Пілсудського і маршальської куртки, «Золота книга міста Кельце», кам’яні картуші з гербами Республіки Польща та родини Пілсудських тощо. А позаду палацу є прекрасний ренесансний сад, яким можна прогулятися після екскурсії.
Нагадаємо, що у Вінниці є меморіальна дошка, присвячена державній зустрічі Юзефа Пілсудського та голови Директорії УНР Симона Петлюри на залізничному вокзалі нашого міста. Ця історична подія відбулась у травні 1920 р, коли Вінниця була Тимчасовою столицею УНР.
Середньовічне місто Сандомир
Це місто було центром Сандомирської землі, Сандомирського князівства і зрештою воєводства. Вперше Сандомир згадується на початку XII століття, а літописець Галл Анонім описував його як одне з найважливіших міст Польщі, на рівні з Краковом і Вроцлавом. Сьогодні ж Сандомир занесено до переліку Пам’яток історії як історичний архітектурно-ландшафтний комплекс.
Там чудово збереглися історичні будівлі і навіть середньовічне планування з прямокутною ринковою площею та геометричною мережею вулиць. Серед найвизначніших пам’яток – готичний Собор Пресвятої Діви Марії з візантійсько-руськими фресками, одна з найкрасивіших у Польщі ренесансних ратуш, барокова будівля єзуїтської школи, Домініканський монастир і Костел святого Якова з найстарішим у Польщі дзвоном, Опатівська брама, з вершини якої відкривається панорамний краєвид на місто і Перцеві гори, та багато-багато іншого.
Також у місті обов’язково варто відвідати окружний музей. Він розташований у будівлі королівського замку, який звели у 14 столітті на місці колишньої фортеці. Серед тамтешніх експонатів можна побачити одні з найстаріших у Європі шахи з оленячих рогів, а також копію корони Казимира Великого (оригінал знайшли під час зрубу липи на території одного з костелів, але зберігається він у Кракові).
Через місто проходить багато туристичних маршрутів. Зокрема Сандомирський винний шлях, Сандомирська яблучна стежка і східна велодоріжка Green Velo – найдовша у Польщі, яка має стабільне маркування (2000 км). Також можна відвідати підземний туристичний маршрут із багаторівневою системою ходів під Старим містом. А оскільки Сандомир розташований над річкою Вісла, з його набережної можна замовити подорож на круїзному лайнері.
Королівський замок у Хенцінах
Фортеця Хенціни – одна з найбільших визначних пам”яток Свєнтокшиського воєводства. Замок височіє на гребені скелястого пагорба (367 м над рівнем моря), і його легко впізнати за двома круглими вежами, де нині розташовані оглядові майданчики. У гарну погоду звідти навіть можна спробувати розгледіти вершечки Карпатських Татр.
Цю неприступну фортецю звели ймовірно на рубежі XIII-XIV століть за ініціативи тодішнього короля Богемії та Польщі Вацлава II. У різні роки вона служила коронною скарбницею, державною в”язницею, резиденцією для польських правителів та їхніх родин тощо. За легендами, у підземеллях досі зберігаються скарби, які поспіхом залишила королева Бона Сфорца, дружина Сигізмунда I, коли від”їжджала до Італії. Згідно з переказами, привид Бони досі блукає замком у пошуках свого майна. До речі, саме Бона Сфорца дала теперішню назву містечку Бар, що на Вінниччині, яким вона володіла з 1537 року.
У наш час у Королівському замку в Хенцінах можна відвідати скарбницю та підземелля, приміряти копії обладунків і зброї, які використовувалися від раннього середньовіччя до XVII століття, та піднятись на дві оглядові вежі. Крім цього, в окремі дні у замку проводять шоу та майстер-класи із середньовічних танців, стрільби та інші активності.
Палацово-парковий комплекс у Курозвенках
На території цього комплексу розташований старовинний палац зі звивистими та вузькими коридорами і підземеллям, сповненим загадок. Під час екскурсії ви зможете побачити вражаючу бальну залу, з балкону якої відкривається чудовий вид на парк із розкішними буками та платанами.
Особливість цього місця полягає в тому, що там розташована єдина у Польщі ферма американських бізонів. За стадом цих тварин можна спостерігати під час прогулянки на луках довкола палацового комплексу. Крім цього, на території є міні-зоопарк, де живуть в”єтнамські свині, верблюди, олені, страуси, кози, кабани, птахи і кролики.
Поміж інших цікавинок на території комплексу є великий кукурудзяний і конопляний лабіринти, канатна гірка, дитячий майданчик. Також можна замовити прогулянки на велосипедах і тракторі, зіграти у пейнтбол тощо. А в Котушові, розташованому неподалік, є також кінний завод, де вирощують арабських скакунів.
Етнографічний парк у Токарні
Це музей сільської місцевості під відкритим небом. Він розташований приблизно за 20 кілометрів від Кельце, на березі річки Чарна Ніда, і займає 65 гектарів. Там діють постійні експозиції сільської, селищної та садибної забудови ХІХ ст. з різних частин Свєнтокшиського воєводства. Ви можете відвідати там сільські садиби, млини, крамницю, аптеку, амбулаторію, церкву, школу, побачити корів, що випасаються, і навіть скуштувати місцеві страви у корчмі.
Крім цього в етнографічному парку організовують численні заходи, щоб наблизити туристів до життя, праці й давніх звичаїв тутешніх мешканців. Серед найцікавіших – виплавка свинцю, свято хліба та пікнік пасічників.
Як зазначають у департаменті маркетингу міста та туризму ВМР, для зручності усім охочим відвідати ті краї, краще скористатись інформацією і туристичними путівниками на сайтах міста Кельце https://www.kielce.eu/pl/dla-turysty?move=1
і Свєнтокшистського воєводства https://swietokrzyskie.travel/en/