«Таємна операція» у Вінниці – столиці України
Єрусалимка, готель «Савой», дім капітана Четкова, легендарна Біла зала міської думи, садиба Львовича, вулиці Соборна, Пушкінська, Грушевського, Мури, Вознесенська церква…
У цих місцях, які зберегли «дух» початку ХХ століття, проходили зйомки історично-пригодницького фільму «Таємна операція».
– Сама ідея картини є вдалим міксом з любові, революції та елементів шпигунства, — відзначив Сергій Моргунов, міський голова, на першій прем’єрі 10 жовтня. — Наша Вінниця разом із Одесою, Києвом стає кінематографічним містом.
…Отже, отаман Петлюра і маршал Пілсудський зустрічаються у Вінниці у травні 1920-го. Яким тоді було наше місто і його жителі? На базарі торгували всім підряд, навіть «чуні імператора і його родовід» можна було купити. На стовпах — уривки декретів про землю, на вулицях — перестрілки, паніка і єврейські погроми… Хтось підтримує владу УНР, а хтось — лише власні штани. Хлопець, який вижив під Крутами, лаштує бомбу для Симона Петлюри і Юзефа Пілсудського, щоб підірвати її на перегоні Козятин-Калинівка. Доречно звучать слова отамана: «Не такі страшні московські воші, як українські гниди!»
Вінницька прем’єра фільму «Таємна операція» пройшла у дні святкування Покрови, Дня захисника Вітчизни і Українського козацтва у рамках фестивалю «Вінниця – столиця УНР». На зйомках працювали митці з Києва, Львова і багато вінничан, серед яких режисер і сценарист Валерій Шалига, оператор Василь Мідяний, актори Анатолій Вольський, Микола Андрушко, Володимир Олефір, Михайло Крисов, Людмила Мамикіна, Олександр Немченко, Андрій Богданов, журналісти Іван Педорук та Володимир Грицик, історик Олександр Федоришен.
Фінальним акордом стрічки звучить пісня «Чуєш, мій друже, славний юначе, як Україна стогне і плаче?» І як страшний образ замученої країни, вервечкою тягнуться сліпці — за сліпим поводирем…
Під час прем’єри Валерій Шалига пообіцяв глядачам, що через півроку на екрани вийде його новий фільм. Тема — Вінниця, 1941-й, фашистська окупація, розстріли євреїв…