У Вінниці відбулась прем’єра документального фільму «Василь Кричевський. Повернення»

На презентації стрічки, були присутні військові, представники департаменту культури та департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради, фахівці Музею Вінниці, внутрішньо переміщені особи, студенти Вінницького коледжу будівництва, архітектури та дизайну КНУБА, поціновувачі кіномистецтва.

Глядачі переглядали кадри, де розкривається особистість Василя Кричевського, як видатного художника, графіка, творця стилю українського архітектурного модерну. Автори стрічки через художні образи відтворили біографію Василя Кричевського. Основним персонажем кінопритчі став його онук Василь Лінде-Кричевський, який приїздив із Америки в Україну для фільмування, яке проходило в Києві, Одесі, Харкові, Полтаві, Опішному, Каневі, Львові тощо.

У кінострічці відображається життя та творчий шлях українського митця. Основна лінія – взаємовідносини художника і влади. Відтворити її та передати емоції, знімальна група змогла завдяки попередній клопіткій роботі авторів стрічки з документами та архівами.

Перший заступник директора департаменту культури Вінницької міської ради Олексій Циганков, подякував авторам та зазначив, що Василь Кричевський – це унікальна постать в історії України, яку також знають й далеко за межами нашої країни.

«Матеріальна спадщина, орнаменти, архітектурні макети, живопис та ескізи декорацій до театральних вистав – усе це нам відкриває Василя Кричевського в новому світлі. Цей фільм надихає, відкриває невідомі сторінки біографії цього історичного діяча та вкотре демонструє силу та дух нашої нації, нашу українську ідентичність. Сьогодні в непростий для країни час, твориться абсолютно нова культура та виховується нове покоління. Нині наші воїни зі зброєю в руках відстоюють право на нашу українську культуру та самоідентифікацію, – підкреслює Олексій Циганков. – Саме Василь Григорович є батьком Малого та Великого Державного герба України, який він створив навесні 1918 року. І завдяки його роботам ми сьогодні маємо шедеври української архітектури та інші зразки мистецтва».

Серед запрошених гостей був головний архітектор міста Вінниці Євген Совінський. Він зазначив: «Василь Кричевський присвятив своє життя не тільки архітектурі, а й всім видам художнього та декоративно-прикладного мистецтва. Він творив у неперевершеному українському колориті. Приємно, що Василь Григорович для Вінниці людина – не чужа. Він декілька разів у 20-х, 30-х роках XX століття приїздив до нашого міста. Зокрема, робив замальовки вінницької Єрусалимки, брав участь у консультуванні щодо відтворення хати М. Коцюбинського та будинку Д. Заболотного у Вінницькій області. На жаль, із дореволюційних проєктів, авторства Кричевського, у нашому місті зберігся лише один і ми дуже сподіваємося на його відновлення – це будинок Стаховського. Унікальні риси руки майстра проглядаються тут на стінописі. Вони дихають до нас через роки, через століття, повертаючи Василя Кричевського».

Наразі фільм «Повернення. Василь Кричевський» поданий на міжнародний фестиваль українського кіно «Птах» у Лондоні. Згодом його планують показати глядачам на загальнонаціональних телевізійних каналах та ютуб-каналі телестудії «Телекон».

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin