Вінничани пом’янули жертв політичних репресій

Політичні репресії – одна з трагічних сторінок української історії.

Фізичне знищення співгромадян, світогляд яких відрізнявся від комуністичного, розпочалося одразу після жовтневого перевороту 1917 р. Воно зачепило середовища видатних діячів і певні категорії населення та періодично сягало своїх піків.

Масштабна кампанія масових репресій громадян була розгорнута в 1937–38 роках минулого століття з ініціативи керівництва Радянського Союзу.

Сталінська репресивна машина знищувала всіх, хто намагався протистояти їй. Жертвою міг стати будь-хто – селянин чи інтелігент, учитель чи інженер, робітник або науковець. Смертний вирок ставав звичайним явищем, і не підлягав апеляції. У кращому разі, на «ворогів народу» чекав тривалий термін ув’язнення в сибірських концтаборах.

Не оминули репресії і Вінниччину. Їх пік припав на осінь 1937 та початок 1938 року.

Увесь світ дізнався про трагедію на Вінниччині, коли були опубліковані протоколи міжнародної комісії представників 13 європейських держав, яка працювала в 1943 р. під час розкопків жертв сталінських репресій.

За даними архіву СБУ тільки у 1937-38 роках в Україні заарештовано 267 тис. 579 осіб, з них 122 тисячі розстріляно.

Всього під час репресій постраждало понад 42 тисячі вінничан.

Ми не маємо права забувати, яку страшну трагедію довелось пережити нашому багатостраждальному українському народові. Ми зобов’язані вічно берегти пам’ять про наші великі жертви, знати їхню причину і твердо дбати, аби трагедії минулого ніколи не повторилися на нашій землі.

Щороку у травні цим трагічним сторінкам української історії, і, зокрема, історії нашої області, присвячуються офіційні поминальні заходи, відбуваються зустрічі керівництва області з членами обласного товариства колишніх  політв’язнів, репресованих та їх дітей, а також істориками, краєзнавцями – дослідниками тематики репресій на Поділлі, організовуються «круглі столи», презентуються виставки, влаштовуються перегляди літератури, проводяться екскурсії, відбуваються кінопокази тематичних художніх та документальних фільмів, проводяться поминальні панахиди за загиблими внаслідок політичних репресій тощо.

У зв’язку з тим, що цього року  День пам’яті жертв політичних репресій припав на період карантинних заходів, з метою забезпечення  дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №»211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої  корона вірусом SARS-CoV-2», основні заходи перенесені у медійну сферу.

За розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 12 травня 2020р. №308 « Про відзначення на Вінниччині у 2020 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» представникам обласного товариства політичних в’язнів, репресованих та їх дітей передані Почесні грамоти облдержадміністрації та обласної Ради та грошові  винагороди.

На знак пам’яті про трагічну сторінку української історії за участі директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Світлани Василюк та голови обласного товариства політв’язнів, репресованих та їх дітей Любові Севастьянової відбулось  делеговане покладання гірлянд та квітів до пам’ятних місць Вінниці – пам’ятників жертвам комуно-тоталітарного режиму на цвинтарі «Підлісний», жертвам політ

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin