У Вінниці відкрили унікальну виставку «Архіви української незалежності»

У Вінниці, в приміщенні Сьомого апеляційного адміністративного суду, відкрили унікальну виставку «Архіви української незалежності». Вона висвітлює історичний досвід державотворення України. Експозиція включає рідкісні документи, географічні карти, світлини та книги, що ілюструють етапи боротьби за незалежність і відновлення української державності. На відкритті виставки був присутній Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

Виставка охоплює історичний проміжок від XVIII століття до початку XX століття, демонструючи ключові події, що стали підґрунтям для відродження незалежності у 1917–1921 роках. Особливе значення мають артефакти, які відображають правові, культурні та політичні процеси, що формували українську ідентичність.

Експозиція створена завдяки багаторічній праці дослідників і колекціонерів, зокрема родини Пилипенків та аукціонної платформи «Українська книга». Більшість представлених предметів демонструються вперше, що надає можливість глядачам побачити унікальні свідчення історії з перших джерел.

Серед експонатів: оригінальні законодавчі акти, що закладали основи української державності; старовинні карти, які ілюструють адміністративно-територіальний устрій України; фотографії та листування діячів українського руху; видання, що формували національну ідею.

На відкритті виставки Вінницький міський голова Сергій Моргунов наголосив на важливості вивчення історичних джерел, які показують незмінну тактику росії щодо України в різні періоди. Він підкреслив, що сучасні події багато в чому повторюють сценарії минулого.

«Читаючи ці джерела і взагалі вивчаючи історію ми зрозуміємо, що росіяни завжди по відношенню до українців у всі часи діяли однаково. А якщо говорити про період визвольних змагань та порівняти їх із сьогоднішніми подіями, то це фактично під копірку. І з точки зору фейків, і з точки зору гібридної війни по відношенню до України, яка намагалась бути суверенною, незалежною державою. Є такий вираз “Народ, який не пам’ятає минулого, не має майбутнього”, і об’єктивно це так. Сьогодні в умовах цієї страшної для України війни, яку розпочала росія, ми повинні вивчати і знати, ті джерела, де відображено, як саме росія поводилася з нами і в процесі перемовин, і в процесі ведення бойових дій, і в процесі підкупу різних політичних діячів. Щоб не було таких помилок, нині ми маємо пам’ятати про це, – зазначив Сергій Моргунов. – Як вінничанин – не можу не звернути увагу на експонати, які напряму пов’язані з подіями у Вінниці понад сто років тому. Тоді наше місто було тимчасовою столицею молодої Української Народної Республіки».

За словами громадського діяча, юриста та власника колекції Володимира Пилипенка, вона збирається вже понад десять років і продовжує поповнюватися. Однак повномасштабна війна стала серйозним випробуванням для збереження історичних матеріалів. Особливо драматичні події відбулися в перші дні вторгнення, коли родина Пилипенків змушена була евакуюватися з рідного дому: «Наш будинок знаходиться на Житомирській трасі в Бучанському районі і уже через три дні від початку повномасштабної війни селище фактично було окуповане. Нам при евакуації вдалося зберегти частину документів – ті, що поміщалися у машину та можна було вивести. А всі книжки української історії та інші документи просто залишились вдома і ми не розуміли чи колись взагалі повернемось. А потім місяць окупації… і на щастя жоден з документів, жодна книга не постраждала, напевно через те, що ворога цікавили більш приземлені речі. Тож документи, які пережили радянську окупацію пережили вже рашиську окупацію».

Окрім матеріалів із колекції родини Пилипенків, виставку доповнили експонати з фондів Музею Вінниці.

Основна мета виставки показати безперервність боротьби українського народу за свободу, незалежність і право на самовизначення. Ці документи та артефакти є не лише пам’ятками минулого, а й важливими дороговказами для сучасного українського суспільства. Виставка дає можливість відчути пульс історії, віддати шану подвигам предків та усвідомити відповідальність перед майбутнім.

Ознайомитись із експонатами можна впродовж місяця. Відвідати виставку зможуть усі охочі, взявши із собою документи, що посвідчують особу, та пройшовши перевірку на пункті охорони до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Джерело – новини ВМР

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin