Сортування стартувало: у Вінницькій громаді запроваджують нові правила поводження з відходами
У Вінницькій громаді розпочався пілотний проєкт із сортування твердих побутових відходів в житловому секторі міста. В межах ініціативи біля Вінницьких багатоповерхівок встановлюють окремі контейнери для паперу, пластику та скла.
За ідеєю проєкту, співвласники будинку можуть отримати кошти, виручені від продажу вторсировини на потреби будинку та зменшити рахунок за вивезення сміття. Це стосується ОСББ де укладено колективний договір із надавачем послуг із вивезення сміття.
За словами секретаря робочої групи з розробки Плану управління відходами Вінницької міської територіальної громади Юлії Замушинської, реалізація проєкту – це частина комплексного підходу до вдосконалення системи управління відходами, що розробляється в межах Плану управління відходами Вінницької міської територіальної громади.
«Ми прагнемо змінити підхід громади до відходів, показати, що кожен мешканець може стати учасником позитивних змін. Впровадження проєкту розпочалося на базі обраних ОСББ, які виявили готовність долучитися до змін. В листопаді-грудні минулого року було проведено опитування серед голів правління ОСББ щодо рівня поінформованості та зацікавленості мешканців у сортуванні. Це дозволило нам визначити ті об’єднання, де впровадження ініціативи буде найбільш ефективним», – каже вона.
Наразі, як розповідає директор департаменту житлового господарства міськради Віталій Місецький, до проєкту долучились 8 будинків. Біля них облаштовані локації з контейнерами нового зразка.
«Головна мета, яку ми ставимо перед собою – підвищити екосвідомість містян та зменшити кількість відходів, які щодня потрапляють на сміттєзвалище», – каже Віталій Місецький.
Роздільне сортування сприяє не лише покращенню екологічної ситуації, а й зменшення витрат вінничан на захоронення сміття, зменшенню викидів парникових газів та розвитку культури відповідального споживання.
Для кожного виду твердих побутових відходів передбачені контейнери різного кольору: зелений – для скла, жовтий – для пет-пляшок, синій – для паперу. Контейнери для змішаних відходів – чорного кольору.
Мешканці будинків мають облаштувати контейнерні майданчики системою відеонагляду та придбати контейнери для вторсировини. Сміттєзбірники чорного кольору надаються КУП «Ековін». Департамент житлового господарства допомагає підготувати місця під розміщення контейнерів.
За словами головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) у сферах запобігання утворенню та управління відходами, поводження з небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Сергія Дідура, формування екологічної свідомості громадян є ключовим чинником успішного впровадження таких ініціатив
«Інспекція підтримує розвиток системи роздільного збору відходів у Вінницькій міській територіальній громаді та здійснюватиме екологічний контроль за дотриманням вимог у сфері управління відходами. У разі виявлення порушень, зокрема недотримання вимог екологічного законодавства щодо поводження з відходами, в межах своїх повноважень вживатимемо всіх необхідних заходів», – каже він.
До контролю за станом нових контейнерних майданчиків долучатимуться і працівники Муніципальної варти.
«Наші працівники будуть здійснювати контроль за дотриманням вимог Правил благоустрою ВМТГ а саме в частині, щодо заборони складування будь-яких відходів у не передбачених для цього місцях. А це листя, гілля, відходи зелених насаджень, будівельні відходи, великогабаритні відходи, медичні відходи та небезпечні відходи», – каже очільник Муніципальної варти Віталій Чигур.
Щоб долучитися до участі в проєкті, потрібно звернутися з листом до Вінницької міської ради, а у разі необхідності у отримання консультації – за номером телефону: 0432 59 51 92.
При готовності містян у сортуванні сміття проект буде масштабуватися
«У подальших планах — масштабування практики на інші житлові будинки, розширення співпраці з освітніми та комунальними закладами, залучення нових учасників. Ми також працюємо над тим, щоб створити повноцінну систему, яка відповідатиме європейським стандартам і зможе забезпечити сталий розвиток нашої громади в галузі управління відходами», – резюмує Юлія Замушинська.
Джерело – новини ВМР