У центрі уваги – підвищення стандартів обслуговування в сфері громадських перевезень
Вінниця робить черговий крок до зручного та доступного транспорту для всіх. У місті представили першу низькопідлогову вставку для трамваїв «Трам 2000», яку створили спеціалісти Вінницької транспортної компанії. Нову секцію, розроблену за прикладом цюрихського прототипу, адаптовано для комфортного пересування людей на візках та батьків із дитячими колясками.
Як і в кожній справі, масштабні зміни починаються з чіткого бачення і наполегливої роботи. Вінницький міський голова Сергій Моргунов поділився своїм баченням ролі модернізації трамваїв у загальній стратегії розвитку міста.
«Цюріхський трамвай із вставкою з низькою підлогою хочемо випустити на маршрут цього року. Під час одного з робочих візитів до Швейцарії я побачив такі вагони на їхніх коліях, і тоді виникла ідея перенести цей досвід у Вінницю. У 2024 році ми підписали угоду про реалізацію другого етапу проєкту «Цюрихські трамваї для Вінниці». До 116 Mirage і Karpfen, доставлених раніше, наші партнери безкоштовно передають ще 68 Tram2000. Також ми домовилися про допомогу у виробництві низькопідлогових платформ на базі Вінницької транспортної компанії та їхню «врізку» в вагони», – зазначив вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Виготовлення низькопідлогової секції стало результатом злагодженої роботи інженерів і майстрів Вінницької транспортної компанії. Завдяки їхній високій кваліфікації, технічній підготовці та справжньому ентузіазму проєкт було успішно реалізовано.
«Сьогодні оглянув, як руками вінницьких майстрів один із таких перетворюється на доступний. Це складний процес, новий для нас, і є багато нюансів, які необхідно врахувати, щоб все було безпечно, комфортно і якісно. Але коли все вдасться, ми матимемо нове покоління вінницьких трамваїв. До дев’яти безбар’єрних «ВінВеїв» додаватимуться нові вагони, зручні для всіх: людей з інвалідністю, мам з візочками і містян старшого віку. У 2026 році плануємо зробити ще чотири такі вагони. Ми хочемо, щоб наш громадський транспорт доступний і комфортний для кожного. Дякую швейцарським партнерам за багаторічну дружбу та підтримку на цьому шляху», – додав вінницький міський голова.
Паралельно до технічної складової, надважливою є соціальна місія проєкту. Про це говорить директор департаменту транспорту та міської мобільності ВМР Андрій Сорокін, який акцентує увагу на тому, що транспорт – це не лише механізми і колеса, а насамперед рівні можливості для кожного пасажира.
«На сьогоднішній день Вінницька транспортна компанія експлуатує дев’ять одиниць низькопідлогових трамваїв. Це, власне, трамваї VinWay, які збиралися на підприємстві руками наших фахівців. Збільшення кількості саме такого рухомого складу – це зараз один із головних пріоритетів для нашої команди. Паралельно, триває активна робота над модернізацією трамваїв Трам 2000, які продовжують надходити з Цюриха в межах міжнародної співпраці. Швейцарська сторона надала креслення, технічний супровід і допомогла підготувати інженерів», – каже Андрій Сорокін.
Такий обмін досвідом був критично важливим, аби реалізувати проєкт якісно й безпечно, зазначають самі інженери.
«Ми активно працюємо над оновленням і розширенням парку доступного громадського транспорту у Вінниці. Це особливо актуально зараз, коли додому повертаються українські Захисники, яким потрібно комфортне і безперешкодне пересування містом. Для нас модернізовані трамваї – це не виняток, а новий стандарт, що гарантує зручність і рівні можливості для всіх категорій пасажирів», – зазначає директор департаменту.
Роботи над низькопідлоговою вставкою стартували у січні 2025 року. За цей час фахівці ВТК виконали капітальний ремонт передньої та задньої секцій вагона, відновили чотири візки, змонтували середню вставку – каркас для якої виготовило приватне підприємство «Укрторгсервіс». Також завершено монтаж електропроводки, встановлено підлогу, двері, дахове обладнання, каркаси сидінь і міжвагонні переходи, проведено антикорозійну обробку та часткове фарбування.
Наступний етап – це не менш відповідальна робота, адже точність монтажу та налаштувань визначить комфорт і безпеку майбутніх пасажирів.
«Зараз триває монтаж вікон, внутрішньої обшивки, поручнів і нанесення фінішного покриття підлоги. У серпні очікується надходження електронних модулів керування з Цюриха, які будуть змонтовані і налаштовані вінницькими спеціалістами. Після цього трамвай пройде тестування на міських маршрутах і вже у жовтні має вийти в тестову експлуатацію», – розповідає т.в.о. директора Вінницької транспортної компанії Олександр Нечаєв.
Нині у Вінниці вже експлуатується понад 150 одиниць громадського транспорту з низьким рівнем підлоги або пандусами. Проте саме трамваї є ключовим елементом міської мобільності, який потребує суттєвого оновлення у напрямку безбар’єрності. Наявність низькопідлогових секцій дозволить поетапно переобладнувати парк Трам 2000, враховуючи потреби всіх категорій пасажирів.
Працівники ВТК продемонстрували, що здатні виконувати складні інженерні завдання навіть у складних умовах. Їхня робота – приклад високого професіоналізму, відповідальності і прагматичного підходу до модернізації міського транспорту, що служить мешканцям Вінниці.
Джерело – новини ВМР