Вінницько-Хутірський округ — найбільший старостинський округ в Україні
Вінницько-Хутірський округ — найбільший старостинський округ в Україні. Він об”єднує три населені пункти: Вінницькі Хутори, Писарівку та Щітки. 20 листопада 2020 року ці населені пункти, в яких проживає понад 12,5 тисяч осіб, стали частиною «Великої Вінниці», а старостою округу обрали Владислава Кривешка. На той час, прямо під час місцевих виборів, він відсвяткував своє 22-річчя.
Сьогодні, представник молодої команди Вінницької міської ради, переконує, його вік ніколи не заважав йому виконувати свою роботу, а навіть допомагав, зокрема, — запроваджувати нові підходи до управління округом. За цих два роки мешканці населених пунктів спробували е-демократію, побачили, що в сільській місцевості Прозорий офіс може працювати не гірше ніж у обласному центрі, вирішили проблеми з мобільним зв’язком, світлом і навіть знову пішли до школи.
Владислав Сергійович, як Вам у ролі, наймолодшого старости, як сприймають Вас мешканці?
— У мешканців абсолютно нормальна реакція. А загалом, мене люди знали ще задовго до того як я став старостою, я живу у Вінницьких Хуторах. До речі, на місцевих виборах у 2020 році балотувався до Вінницької районної ради, як представник команди «Українська стратегія Гройсмана», виграв виборчий округ та отримав другий показник по кількості голосів у всьому новоствореному Вінницькому районі. До речі, дві третини виборчого округу — новоприєднані громади.
Від мандата депутата довелось відмовитися?
— Так, законодавство щодо сумісництва забороняє поєднувати посаду старости та бути депутатом. Але я не шкодую, і свідомо зробив свій вибір. Вважаю, що на своєму сьогоднішньому місці я можу принести набагато більше користі, як для округу так і, своїм прикладом, для інших громад області.
З чого почалась Ваша робота, що було «до» і що маєте в окрузі зараз?
— «До» була тотальна розбалансованість. Вона не давала населеним пунктам не те, що можливість розвиватися системно, а й точково. Була відсутня стратегія розвитку, не було єдиного підходу до інфраструктурних та соціальних рішень.
Що робили спочатку? Як ліквідовували розбалансованість?
— Дуже багато часу зайняла нейтралізація процедурних помилок, допущених сільськими радами, у провадженні своєї діяльності. Окреме питання — дороги.
Дороги поки що не на балансі громади?
— Магістральні дороги населених пунктів — досі числяться на балансі обласної державної адміністрації. І така ситуація по усій країні. Чомусь, у випадку з дорогами не було рішення на центральному рівні про передачу їх за територіальним принципом, як це було у випадку з іншим майном при завершенні децентралізації. Сьогодні ми провели відповідну роботу і знаходимось уже на фінішному етапі. Фактично нам знадобилося півтора роки аби добитися від Кабміну розпорядження щодо передачі цих доріг на баланс Вінницької міської ради. На даний момент залишилось сформувати акт прийому-передачі ділянок доріг, та цей процес дещо затягується на рівні області. Як тільки цей процес буде завершено — ми нарешті зможемо займатися проєктуванням та капітальними ремонтами таких доріг.
А як щодо решти доріг, планується їх ремонт?
— Плануємо капітальний ремонт по вулиці Ватутіна, тої частини, яка знаходиться під лісом та є продовженням вулиці Шевченка. Проєктом передбачається розширення дороги з облаштуванням велодоріжки.
Протяжність першої черги має скласти майже кілометр.
В наступному році теж плануємо продовжити нашу місцеву програму з відновлення ґрунтового покриття вулиць. Таким чином, за сформованою традицією кожного року нове ґрунтове покриття отримують 8 доріг (ділянок), до речі, цей важкий рік не став виключенням.
Дорожня інфраструктура, як з нею?
— За дорученням міського голови Сергія Моргунова, два надважливих проєкти були виконані у 2021 році — це встановлення світлофорних об‘єктів на в‘їздах до Щіток та Писарівки. Це були пілотні смарт-світлофори, які працюють за допомогою датчиків руху, що сканують авто на ділянках під‘їзду до перехресть зі сторони населених пунктів. Зусилля Вінницької міської ради увінчались успіхом — рух на цих перехрестях став безпечним. Взагалі, на цих ділянках була досить сумна ситуація, раз на рік відбувались ДТП з летальними наслідками. Після встановлення світлофорів проблема була знята.
Також, працюємо над безпекою дорожнього руху в самих населених пунктах. За два роки встановили більше 30 дорожніх знаків, врегулювали усі перехрестя двох центральних доріг у Вінницьких Хуторах, забезпечили повороти «закритого типу» сферичними дзеркалами, працюємо далі.
А як щодо облаштування зупинок громадського транспорту?
— Протягом 2021-2022 років, було встановлено п’ять нових павільйонів зупинок громадського транспорту по Немирівському шосе. Найближчим часом мають встановлюватися ще нові зупинки. Усього в нашому окрузі передбачено облаштування 16 нових зупинок до кінця поточного року.
**Дороги освітлюються? **
– Освітлення є практично усюди, за винятком декількох вулиць, про це знаємо, над цим працюємо. Там де освітлення немає, особливо на віддалених ділянках, тобто там де прокладати таку мережу освітлення досить дорого, намагаємось шукати альтернативні варіанти. Наприклад, облаштували ліхтарі, які працюють на сонячних батареях, що досить добре зарекомендувало себе в умовах відключення електроенергії.
Раніше у Хуторах була проблема з електроенергією, як тепер?
— В 2021-2022 роках ми з АТ «Вінницяобленерго» проробили велику роботу. За інвестпрограмою побудували нову лінію 10кВ у Вінницьких Хуторах (щиро за це вдячний місцевому обласному депутату за допомогу) та модернізували іншу наявну лінію 10кВ, встановили два нових трансформатори, замінили більше п‘ятдесяти опор, модернізували безліч ліній понижених потужностей та постійно працюємо над модернізацією трансформаторних підстанцій. Результати гарні, якщо раніше у нас при кожному пориві вітру зникало світло, тепер проблем такого типу немає, що досить відчутно зараз, за постійних аварійних та стабілізаційних відключень, енергосистема Вінницько-Хутірського округу витримує такі нетипові навантаження. Сподіваюсь на плідну співпрацю з обленерго й надалі, адже ми уже розпочали деякі нові проєкти, такі як вирішення викликів щодо енергозабезпечення дачних масивів. Проте, відповідно до надтяжкої енергетичної ситуації в країні, продовжимо згодом.
Розкажіть про сферу освіти, недавно в Писарівці завершили капремонт укриття.
— Так, ми фактично повністю перебудували приміщення під укриття, завдяки чому було відновлено роботу місцевого садочку.
Тобто школи працюють очно?
— Так, діти ходять в школу в тій кількості, яку можуть вмістити укриття. Нам вдалося забезпечити роботу усіх шкіл та, загалом, 90% комунальних закладів старостинського округу. Не зупиняємось, шукаємо вихід з доволі складної ситуації по садочку «Грайлик» у Вінницьких Хуторах та Вінницько-Хутірській мистецькій школі.
Кажуть, про певні зміни Хутірського ліцею, розкажіть детальніше.
— На жаль, раніше школа мала багато проблем, поганий стан коридорів та класів, підлога подекуди буквально провалювалась. Перше, що ми зробили — це врятували, завдяки допомозі місцевому бізнесу, шкільну майстерню.
Надзвичайно значущим моментом для закладу було обрання нового директора. У результаті, контингент школи збільшився на 24%, зараз в школі навчається 622 учні. Повертаються діти, які раніше їздили на навчання в місто.
Школа розвивається, почав діяти польський клас, інклюзивний простір тощо.
А які справи ліцею у Писарівці?
— Його треба розширювати. Свого часу ці роботи уже розпочались, але потім були призупинені. Наразі проєкт відправили на коригування. Думаю, в перспективі ми розглянемо, як це питання можна вирішити.
Розкажіть про позашкільну освіту, що нового?
— Ми першими впровадили, поки що єдиний на територіях старостинських округів, VinSmart Центр у Писарівці. Діти можуть безкоштовно займатись англійською мовою, пізнавати нове у групах «Дошколярик» та «Творча майстерня». Це дуже хороша «дитяча» історія, завжди з посмішкою розповідаю про наш VinSmart.
Розкажіть про Прозорі офіси в окрузі.
– Ми маємо два Центри обслуговування громадян в Україні: у Вінницьких Хуторах та Писарівці. Якщо чесно, це моя особиста гордість. Одразу після створення старостинських округів розпочалась робота щодо покращення надання адміністративних послуг, над інтеграцією до муніципальних стандартів. Як результат, ми повністю трансформували надання адміністративних послуг у сільських громадах, ми переосмислили самі підходи щодо цього. Наразі, щоб отримати ту чи іншу адміністративну послугу мешканцю округу в 90% випадків не потрібно покидати його межі. Ми надаємо 328 адміністративних послуг, видаємо довідки передбачені положенням «Про старосту», здійснюємо нотаріальні дії та консультуємо людей з безлічі питань. Маємо правило: «Мешканець завжди має покидати стіни ЦОГу проінформованим, ніколи інакше».
В наших Центрах є адміністратори, представники департаменту земельних ресурсів та соціальної політики. У нас можна оформити пільгову “картку вінничанина”. Думаю до кінця року, можливо раніше, має запрацювати віддалене робоче місце фахівця Пенсійного фонду.
Крім того, у нас вперше в Україні, впроваджено віддалені робочі місця Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Поточного року модернізували хол очікування: встановили дивани та тотально оновили інформаційна зону, облаштували благоустрій прилеглої території, безпекову зону під‘їзної дороги, парковку, нанесли розмітку та встановили знаки. З перших днів функціонує спеціальний куточок для діток, де вони можуть, наприклад, помалювати.
У вас також є електронний портал округу?
—Так, ми приділяємо значну увагу цифровізації муніципальних послуг. Перший етап даного проєкту завершили цього року. Наші надбання ми систематизували в єдиний портал: сторінку округу та старости. Через портал люди можуть подати е-звернення до старости, дізнатись актуальні новини життєдіяльності округу, скористатись «універсальним Довідником мешканця» тощо. Також, функціонує портал громадського транспорту Вінницько-Хутірського старостинського округу: тут користувачі можуть з легкістю дізнатись актуальні графіки руху, скористатись мапою маршрутів, замовити муніципальну «картку вінничанина».
У нас також добре налагоджена комунікація в соціальних мережах, завдяки чому можна швидко дізнатися думку громади з того чи іншого питання. Наприклад, у Вайбер-групах маємо більше восьми тисяч користувачів.
Що ще було зроблено і що ще планується?
— Визначною подією стало продовження тролейбусного маршруту 12А до Писарівки та Щіток, яким курсують нові низькополі муніципальні тролейбуси на автономному ходу. Також, в окрузі почав роботу поліцейський офіцер громади. Відкрили новий садочок, до речі він працює за смарт-технологіями, наприклад, вода має різну температуру для дітей старшої та молодшої групи. Було вирішене питання з мобільним покриттям — для його покращення встановили ще одну станцію оператора мобільного зв”язку. Встановили також банкомат у Вінницьких Хуторах, повернули Нову Пошту в Писарівку.
В планах: відкрити муніципальну аптеку у Вінницьких Хуторах, побудувати дитячий майданчик у Писарівці та здійснити капітальний ремонт ще одного, запустити ще один VinSmart Центр, продовжувати новаторство з встановлення ліхтарів на сонячних батареях, облаштувати тротуари на центральних вулицях та сходи поблизу мистецької школи у Вінницьких Хуторах, запроєктувати та розпочати капітальний ремонт доріг у Писарівці і Щітках та розвиватись, ставати кращими кожного нового дня!